Trendyol Yurtdışına Satış Yapmak ve Kargo ( Mikro İhracat )

Trendyol, Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Gün geçtikçe daha da globalleşen platform artık yurt dışına ürün gönderimi yapıyor. Yurt dışına açılmak isteyen üreticilerin gönül rahatlığıyla tercih ettiği Trendyol ile üreticiler 50’den fazla noktaya gönderim yapabilme fırsatı bulabilmektedir. Ancak yurt dışına kargo göndermek, yurt içinden daha farklı detaylar içermektedir. 

Trendyol Yurtdışı Ürün Gönderme Nedir?

Trendyol yurt dışı ürün gönderme, satıcıların ürünlerini Trendyol üzerinden Türkiye dışındaki ülkelere satmalarına ve belirlenen adreslere göndermelerine olanak tanıyan bir süreçtir. Bu sayede üreticiler için yeni pazar fırsatları ve uluslararası satış olanakları artmış olur. Trendyol sunmuş olduğu bu hizmet ile satıcılara gümrük işlemleri veya ürün gönderimi gibi konularında kolaylık sağlar. Ayrıca, karşılaşılabilecek sorunların hepsi minimize edilmiş olur ve sanki Türkiye’de satış yapar gibi zorlanmadan ürünlerini satabilirler.  Satıcılar, yurt dışı kargo gönderimlerinde de fiyat farklı ile karşı karşıya kalmazlar. Trendyol yurt dışı ürün gönderme satıcıların ürünlerini sınır ötesine sorunsuz ve güvenli bir şekilde gönderilmesine olanak tanır.

Trendyol’da Yurtdışı Satış Süreci  

Global pazarlara açılmanın en kolay yollarından biri Trendyol e-ihracat yapmak olabilir. Ürünlerinizi ve ürün gönderme sürecinizi tek bir yerden yapmak satış sürecinizi sizin için kolaylaştıracaktır. Yurtdışı satış yapmaya başlamak aslında çok kolay. Trendyol ihracat süreci şu şekilde ilerlemektedir:

 • Satıcı mağazanızı oluşturduktan sonra, satıcı panelinden ‘Mikro İhracata Başla’ seçeneğine tıklayarak yurtdışı satış sürecinizi başlatmış olursunuz.
 • Daha sonra ihracat yapmak istediğiniz ürünleri ‘ihracat ürünleri’ kısmına yüklemelisiniz. Ürünlerinizi isterseniz tek tek seçerek ihracata açabilir ya da Excel ile toplu bir şekilde yükleyebilirsiniz. 
 • Ürünlerinizin satışa açılabilmesi için GTIP ve menşei bilgisinin girilmesi gerektiğini unutmayın! Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir.
 •  Yurtdışından gelen siparişlerinizden bildirim ile haberdar olabilir ve kargo sürecini satıcı panelinden takip edebilirsiniz. Siparişinizin yanında ülke bayrağı varsa bu yurtdışı siparişi olduğunun bir göstergesidir. 
 • Sipariş geldikten sonra ürünlerinizi faturası ile anlaşmalı olan kargo firmasına teslim etmeniz yeterli olacaktır. 
 • Ürünleriniz alıcılarına teslim edildikten sonra kazancınız size ulaşacaktır.

Kargo Şirketi Seçimi ve Anlaşmaları

Trendyol e-ihracat geliştikçe Türkiye’den yurt dışına ürün gönderimi yapan kargo firmalarının sayısı da artmıştır. Doğru kargo şirketi seçimi ürünleri güvenli ve zamanında alıcılara ulaştırabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Türkiye’deki pek çok kargo firması yurt dışı kargo hizmeti vermektedir. Bunlar:

 • PTT Kargo
  • PTT Kargo Türkiye’nin köklü ve güvenilir firmalarından biridir. Satıcının isteğine göre hava, kara veya denizyolu gönderim imkânı sunar. Makul ücretler sunmasının yanı sıra kargo takibi sistemi de vardır. Kargo kabulünden teslimine kadar olan süreçteki her adımı kullanıcılar tarafında kolayca takip edilebilir. PTT International Express hizmeti ile dünya genelindeki pek çok ülkeye hızlı kargo gönderimi imkânı sağlar. 
 • FedEx
  • Dünya çağında 220’den fazla ülkeye hizmet veren bir kargo şirketidir. FedEx firması uluslararası gönderilerde güvenilir ve hızlı bir teslimat hizmeti sunar. Teslimat zamanı seçme özelliği ile müşterilerine uygun zamanda teslimat fırsatı da sunar.
 • UPS Kargo
  • Ücret farkı almadan kapıya kadar teslimat sunan UPS yurtdışı e-ticaret gönderimlerinde en çok tercih edilen firmalardan biridir. Ürünün kargolanma aşamasından teslimatına kadar her adımda gönderici ve alıcıyı ücretsiz bir şekilde bilgilendirmektedir. Ayrıca, teslimat sürecini internet üzerinden takip etme fırsatı da sunmaktadır.
 • Aras Kargo
  • Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden biri olan Aras kargo yurt dışı kargo gönderiminde de etkin çözümler sunar. Göndericinin isteğine göre denizyolu, karayolu, hava yolu hizmetlerinin yanı sıra standart ve Express gönderim seçenekleri de mevcuttur.
 • Yurtiçi Kargo
  • Ekonomik fiyat seçeneği sunan Yurtiçi Kargo aynı zamanda avantajlı gönderim süreci sunar. Kargoları Türkiye’de toplama, gümrükleme ve havayolu ile gönderme hizmetlerinin hepsi kargo şirketi tarafından yapılır. 

Ürün Paketleme ve Gönderim Kuralları

Yurt dışı kargo gönderiminde ürünlerin hasarsız ve sorunsuz bir şekilde müşteriye ulaşabilmesi ve gümrükten sorunsuz bir şekilde geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar:

 • Doğru paketleme ürünü hasar almaktan korur. Bunun için, ürünün boyutuna uygun dayanıklı bir kutu seçilmelidir.
 • Kutu içerisindeki ürünün hareket etmemesi için balonlu naylon veya köpük gibi dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. 
 • Güçlü ambalaj bantları kullanarak tüm açılır kapanır kenarlarını bantlayın ve açılmasını engellenmelidir
 • Kırılabilir ürünlerin kutunun kenarına temas etmemesine özen gösterilmelidir.
 • Sıvı ürünler için sızdırmaz kapaklar tercih edilmeli ve ürünün dik durması sağlanmalıdır.
 • Gönderime hazır olan ürünlerin gönderim adresi doğru ve okunaklı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Kargo firmasının talep ettiği özel etiketleri ve barkodları kutu üzerinde yer almalıdır.

Gümrük İşlemleri ve Belgeler

Yurt dışına kargo gönderirken yapılması gereken bazı gümrük işlemleri ve ihtiyaç olan bazı belgeler vardır. Bu gümrük işlemlerinin en başında gümrük beyannamesi yer alır. Yurt dışına gönderilen her kargo için bir gümrük beyannamesi hazırlanmalıdır. Ayrıca ürünlerin faturaları da bulunmalıdır. Bu faturalar ürünün detaylarını içerdiği için önemlidir ve her bilgi doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Ayrıca, ihraç edilen ürünle ilgili başka evraklara da sahip olunması gerekir. Ürünlerin ihracı için izin belgesi ve gönderilen ülkede herhangi bir kısıtlamaya tabi olup olmadığına dair belgeler de gereklidir.