Growth Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Growth Marketing ile geleneksel pazarlama yöntemleri artık değişiyor. Dijital ortamlarda artan rekabet yeni bir pazarlama stratejisini ortaya çıkarmıştır. Büyüme odaklı pazarlama anlamına gelen growth marketing firmaları ulaşmayı amaçladıkları noktalara taşıyabilir. Uzun vadeli ve sürdürülebilir bir büyüme için growth marketing pazarlama yöntemi tercih edilmelidir.

Growth Marketing Nedir?

Growth Marketing, yenilikçi ve veri odaklı bir pazarlama yöntemidir. Türkçede ‘büyüme odaklı pazarlama’ olarak bilinen, geleneksel pazarlamadan farklı olan bir yaklaşımdır. Temel amacı sadece yeni müşteriler çekmek değil aynı zamanda da var olan müşteriyi elde tutarak sürdürülebilir bir büyüme yaratmaktır. Farklı kanal ve stratejiler kullanılarak sürdürülebilir ve ölçülebilir büyüme elde etmeyi amaçlanıyor.

Geleneksel pazarlamaya kıyasla growth marketing yönteminde A/B testleri, Arama motoru optimizasyonu kampanyaları, e-posta pazarlaması, video marketing veya içerik pazarlaması gibi yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden elde edilen verileri analiz ederek pazarlama stratejileri oluşturulur. 

Her ne kadar growth hacking ile karıştırılıyor da olsa, growth marketing farklı bir yöntemdir. Growth hacking hızlı ve düşük maliyetli bir yol ile büyümeyi hedefler. Growth marketing ise kalıcı ve sürdürülebilir bir büyüme yaratmak için kullanılır.

Growth Marketing’in Önemi

Hem dijital platformlarda olan şirketlerin hem de yerel firmaların en büyük amaçlarından biri pazar payını arttırabilmek yani büyümektir. Growth marketing ise bu hedefe ilerlerken en etkili yollardan biridir. Bu yöntem farklı stratejiler geliştirerek firmaların müşteri kazanmalarını ve elde tutmalarını amaçlar. Growth marketing neden önemlidir:

 • Growth marketing süresince kullanılan farklı pazarlama stratejileri ile güçlü bir marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olur. 
 • Growth marketing pazarlama yöntemi marka bilinirliğini arttırmanın yanı sıra satışları arttırmak ve süreklilik kazanan satışlar elde etmek için önemlidir. 
 • Sürekli değişen teknoloji ve tüketici davranışları ile sürdürülebilir bir büyüme yakalanmasını sağlar.
 • İşinizin büyümesini hızlandırır ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlar.
 • Müşteri odaklı bir yaklaşımı olan büyüme pazarlaması ile müşterilerle daha etkili iletişim kurulabilir ve markanıza sadık bir müşteri kitlesi kazanmanıza olanak tanır.

Growth Marketing Stratejileri
Hızlı ve sürdürülebilir büyüme yakalayabilmek için çeşitli Growth Marketing stratejileri kullanılmaktadır. En etkili growth marketing stratejileri şunlardır:

 1. A/B Testi
  • Growth marketing yönteminde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Farklı reklam stratejilerinin başarısını ölçmek için kullanılır. A/B testi her yapıldığında elde edilen başarıyı arttırmak için sürekli olarak tekrarlanır ve yeni varyasyonla gelecekte oluşturulan kampanyalar optimize edilir. 
 2. SEO ve İçerik Pazarlaması
  • Bu strateji hedef kitleye yararlı bilgiler verilerek organik trafik çekek için kullanılır. İyi bir SEO stratejisi, hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve onları potansiyel müşterilere dönüştürmek için önemlidir. 
 3. Kanallar Arası Pazarlama
  • Bu strateji farklı kanallar kullanarak hedef kitleye ulaşmayı amaçlar. E-posta pazarlama, çapraz kanal pazarlama, uygulama içi mesajlara veya bildirimler kanallar arası pazarlama unsurlarındandır.
 4. Müşteri Yaşam Döngüsü
  • Müşterilerinizin sizinle olan etkileşimleri boyunca geçtikleri aşamalar müşteri yaşam döngüsü olarak adlandırılmaktadır. Şirketinizden ilk kez haberdar olmasıyla başlayan sürecin Etkinleştirme, besleme ve yeniden etkinleştirme olmak üzere 3 kritik aşaması vardır. Sizinle etkileşime geçtiği ilk zaman etkinleştirme denir. Müşterilerinizle sürekli iletişimde olduğunuz ve onları bilgilendirdiğiniz süreç ise beslemedir. Yeniden etkinleştirme ise müşteri katılımının yeniden sağlandığı sürece denir.

Büyüme Pazarlaması ve SEO İlişkisi Nasıldır?

SEO, büyüme pazarlaması için önemli bir strateji haline gelmiştir. SEO, arama motoru sonuçların üst sıralarda yer almanızı ve web sitelerinin organik trafiğini arttırmada etkilidir. Bu da büyümeyi destekler. Büyüme pazarlaması ve SEO birbirini tamamlayan iki önemli stratejidir. İşletmelerin başarılarını ve büyümelerini arttırmak için birlikte kullanılmaktadır. 

E-ticarette Growth Marketing Uygulamaları

Growth marketing uygulamalarının doğru bir şekilde uygulanması B2B firmaları için önem taşır. Sadece yeni müşteri edinmek için değil aynı zamanda var olan müşterilerin sadakatini arttırmak da pazar payını arttırmada önemlidir. B2B marketing growth stratejileri:

 • E-posta Pazarlaması: Henüz satın alma yapmayan müşterilerin aklında kalma ve harekete geçirmek için e-posta pazarlama yapılabilir. Bu yöntem ile müşterilerinize özel teklifler sunarak ilgilerini çekebilirsiniz.
 • Yeniden Hedefleme Stratejisi: Sizinle daha önce etkileşime girmiş ancak satın alma adımına geçememiş olan potansiyel müşterilere sizi hatırlatmak için kullanabilirsiniz. Böylece, kararsız müşterileri satın almaya ikna edebilirsiniz.
 •  Sosyal Medya Kanallarını Kullanın: B2B firmaları için en güçlü kanallardan biri sosyal medya olabilir. Geniş bir takipçi kitlesine ulaşarak marka bilinirliği arttırılabilir. 
 • Web Sitenizi Optimize Edin: Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için web site optimizasyonu yapılmalıdır.

Growth Marketing Performansının Ölçülmesi 

Growth Marketing stratejilerinin başarılarını değerlendirmek ve dönüşüm oranlarını optimize etmek için önemlidir. Büyüme hedeflerinizi optimize etme ve sürdürülebilir bir başarı yakalamak için performans ölçülmesi yapılmalıdır. Performansınızı ölçmek için en etkili yöntem A/B testi, KPI ve RIO yöntemini tercih edebilirsiniz. KPI ile anahtar performans göstergeleri izlenir. A/B testleri ile en etkili strateji belirlenebilir. RIO hesaplamaları ile harcanan para ile elde edilen gelir arasındaki ilişkiyi ölçmek için kullanılabilir. Bu yöntemleri kullanarak performansınızı analiz edebilir ve stratejilerinizi sürekli olarak optimize edebilirsiniz