En Çok Kullanılan İnsan Kaynakları (İK) Programları

İş gücü bir firmanın önemli dinamiklerinden biridir. İnsan kaynakları ise bu iş gücünü yönetmek ile sorumludur. Bu da akıllara insan kaynakları nedir sorusunu getirmektedir. İnsan kaynakları, bir şirketin çalışan profilini belirleyen ve uygun çalışanı seçen ve süreci yöneten departmandır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan kaynakları yönetimi de değişmeye başlamıştır. Başarılı İK yönetim süreci firmaların sürdürülebilir büyüme elde etmeleri için kritik bir öneme sahiptir. 

İş gücü bir firmanın önemli dinamiklerinden biridir ve insan kaynakları bu iş gücünü yönetmekle sorumludur. İnsan kaynakları departmanı, uygun çalışanları seçip süreci yöneterek firmanın başarılı olmasına katkıda bulunur.

İnsan kaynakları yönetiminde zamandan ve maliyetten tasarruf etmek birçok şirket için önemlidir. Bu sürecin daha etkin bir şekilde yönetilmesi için İK programları devreye giriyor. Yönetim sürecinin otomatikleşmesi ve hızlanması için bu programları kullanmak önemlidir.

İnsan Kaynakları (İK) Programları Nedir?

İnsan kaynakları programları, şirketlerin çalışan yönetimi ve süreçlerini daha verimli ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlayan dijital çözümlerdir. Bu yazılımlar, performans yönetimi, çalışan bilgileri yönetimi, bordro işlemleri çalışan eğitimi ve gelişimi gibi pek çok bilginin takibi ve yönetiminde kolaylık sağlar. Çalışan bilgilerini saklamasından dolayı işletmelerin iş yükünü hafifletirler.

En çok kullanılan İK programları şunlardır;

 • BambooHR
 • Sapling
 • ADP Workforce Now
 • Workday
 • Gusto
 • Oracle HCM Cloud

İK programları, şirketlerin çalışan yönetimi ve süreçlerini daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlayan dijital çözümlerdir. Performans yönetimi, çalışan bilgileri ve bordro işlemleri gibi pek çok bilginin takibini kolaylaştırır.

İK programları manuel yapılan işlemleri azaltarak zaman ve maliyet tasarrufu sağlar, aynı zamanda karar verme süreçlerinin yönetilmesini kolaylaştırır. Gerek küçük işletmelerin gerekse büyük işletmeler için uygun olan bu yazılımlar, iş yükünü hafifleterek ihtiyaçlarına uygun çözümler sunar.

En Çok Kullanılan İK Programları

Pek çok İK programları bulunmaktadır ve her birinin sunduğu özellikler ve avantajlar farklıdır. İşletmeler bu programlar arasından ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmelidir. İşte bazı popüler insan kaynakları programları:

BambooHR

Kullanıcılarına zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan BambooHR küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygundur. Kullanıcı dostu arayüze sahip olması ve mobil uyumlu olmasıyla kolay kullanım sunar. İşe alım süreçlerinin yönetimi için oluşturulmuş bir yazılım olsa da çalışanların işletmeye uyumunu sağlamak için de kullanılmaktadır. Personel bilgileri, performans yönetimi ve raporlama gibi temel insan kaynakları yönetiminin yanı sıra insan kaynakları hakkında bilgi verir. 

BambooHR, küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanıcı dostu bir arayüz ve mobil uyumluluk sunan bir İK yazılımıdır. Personel bilgileri, performans yönetimi ve raporlama gibi temel insan kaynakları yönetimini destekler.

Sapling

Bulut tabanlı bir insan kaynakları yönetim sistemi olan Sapling her yerden erişime olanak tanır. Yeni işe alım sürecini sorunsuz bir şekilde yönetilmesi için işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunu yanı sıra, çalışanların işten ayrılma süreçlerini de kolaylaştırmaktadır. Sapling, çalışanların bilgilerini depolayarak kolayca erişilmesini sağlar. Aynı zamanda maaş bordrosu ve çalışan izin günlerini yönetme konusunda da yardımcı olur. 

Sapling, bulut tabanlı bir İK yönetim sistemi olup, her yerden erişim sağlar. İşe alım süreçlerini yönetme ve çalışan bilgilerini depolama konusunda işletmelere büyük kolaylık sunar.

ADP Workforce Now

Tüm insan kaynakları yönetimi süreçlerini tek bir platformda toplayan kapsamlı bir yazılımdır. Bulut tabanlı olan ADP Workforce Now yazılımı orta ve büyük ölçekli şirketler tarafından tercih edilir. Başvuru sürecinden bordro ve performans değerlendirmeye kadar bütün süreçlerde yardımcı olmaktadır. Özelleştirilebilir ve ölçülebilir bir yapıya sahip olan bu yazılım kolay arayüzü ve raporlaması ile dikkat çeker. 

ADP Workforce Now, başvuru sürecinden performans değerlendirmeye kadar tüm İK yönetim süreçlerini tek bir platformda toplayan kapsamlı bir yazılımdır. Orta ve büyük ölçekli şirketler için idealdir.

Workday

İnsan kaynakları ve finans yönetimlerini bir araya getiren bir yazılımdır. Bulut tabanlı bir yazılım olan Workday iş gücü yönetimini basitleştirmek için tasarlanmıştır. İşe alım, zaman yönetimi, performans değerlendirme, bütçe, uyumluluk ve planlama gibi birçok insan kaynakları yönetimi sürecini tek bir programda toplar. Özellikle orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, küçük işletmeler için maliyetli bir program olabilir. Mobil uygulaması bulunan bu program her zaman her yerden iş takibi yapılmasına olanak sağlayan bu program başarılı bir işletme İK programıdır.

Workday, insan kaynakları ve finans yönetimlerini bir araya getiren bir yazılımdır. İşe alım, zaman yönetimi, performans değerlendirme ve bütçe planlama gibi süreçleri tek bir programda toplar.

Gusto

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmış olan Gusto özellikle bordro ve sigorta uygulamaları için kullanılmaktadır. Sadece 100 çalışan eklenebilen bu program büyük ölçekli ve çalışan sayısı fazla olan firmalar için uygun değildir.  Gusto programı ile tek bir panel üzerinden işe alım süreçleri, maaş yönetimi gibi işlemler kolayca takip edilebilir. Bunun yanı sıra çalışan motivasyonu ve çalışan değerlendirmeleri yapılmasına da olanak tanır. Muhasebe programları ile entegre çalışabilmesi sayesinde emeklilik ve sigorta gibi işlemlerin de takibini sağlar. Mobil uygulaması olmaması programın en büyük dezavantajıdır.

Oracle HCM Cloud

İK programları arasında en kapsamlı ve güçlü olanlardan biri Oracle HCM Cloud yazılımıdır. Bulut tabanlı bir program olmasının yanı sıra pratik ve hızlıdır. İşe alım sürecini optimize eder, bordro işlemleri, çalışan yönetimi, eğitim yönetimi ve performans değerlendirmesi gibi süreçleri yöneterek insan kaynakları departmanının işini kolaylaştırır. Kolay yönlendirilebilir bir yapıya sahip olmasının yanı sıra iş planlamalarında da kullanışlıdır.

İK Programlarının Temel Özellikleri

İnsan kaynakları programları birçok açıdan işletmelere kolaylık sağlamaktadır. Her programın birbirine benzer ya da farklı bir özelliği vardır ama bazı özellikleri hiç değişmez. İK programları temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çalışanların kişisel bilgilerini sisteminde güvenli bir şekilde depolar ve kolay erişimini sağlar.
 • İşe alım sürecinde yardımcı olur. İş ilanları, başvuru ve işe alım süreçlerini yönetir.
 • Çalışan performansının takip edilmesi ve değerlendirilmesini kolaylaştırır.
 • Çalışanların ihtiyaçlarını düzenler ve eğitim programı hazırlar.
 • Çalışan maaşı, yan hakları, izin kullanımı gibi süreçlerin tek bir platformdan yönetilmesine olanak sağlar.
 • Maaş bordroların yönetilmesine ve takip edilmesine olanak sağlar.
 • Verilerin raporlanması ve ölçülmesinde kolaylık sağlar.

İK Programları Seçim Kriterleri

İnsan kanyakları programları seçerken dikkate alınması gereken önemli kriterler şunlardır:

 • Yazılımın ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip olması.
 • Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olup olmaması.
 • İşletmenizin gereksinimlerine göre özelleştirme imkânı sunması.
 • Bütçe dostu bir yazılım olması.
 • Sadece iş yerinde değil yer yerde kullanım sunabilmesi için mobil uyumlu olması
 • Verilerin güvenli ve yasal düzene uygun bir şekilde saklanması.
 • Başka sistemlerle entegrasyon imkânı sunabilmesi.

 İK Programlarının Şirketlere Faydaları

İk programları sadece süreci yönetme değil aynı zamanda verimliliği arttırma konusunda pek çok fayda sağlarlar. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşe alım süreçlerini hızlandırır.
 • Personel yönetimi veya performans değerlendirmesi gibi zor süreçleri kolaylaştırarak otomatik hale getirir.
 • Çalışan bilgilerinin tek bir alanda toplanıp kolayca erişilebilir olmasını sağlar.
 • Bordro ve maaş süreçlerini sorunsuzca yöneterek zaman tasarrufu sağlar.
 • Personel yönetme sürecinde oluşan maliyetleri azaltır.
 • Şirketlerin yönetim süreçlerini daha verimli, organize ve etkili şekilde yönetmelerine yardımcı olur.